Kosa je oduvijek bila poželjna, ali pitanje gdje se nalazi dlaka određuje je li ili nije poželjna. Nepoželjna dlaka je oduvijek predstavljala veliki estetski problem kojem se pridavao medicinski, socijalni i kulturni značaj. Od davnina čovjek vodi bitku protiv neželjenih dlaka koje pokušava na razne načine bezuspješno ukloniti. Najpoznatija je bila Kleopatrina smjesa na bazi meda i limuna. Nakon nje nastale su druge brojne metode: čupanje, vosak, elektroepilacija, brijanje, enzimska depilacija…
Te metode su nelagodne i daju privremene rezultate. Većina metoda ima brojne neugodne nuspojave poput razvoja pigmentacije, najčešće na nadusnici, i urastanje dlaka, što izaziva ožiljke. Zato je nastala potreba za metodama koje nemaju neugodne nuspojave i daju trajne rezultate. Unatrag deset godina, od kako se koristi laser ili IPL uređaj, konačno smo dobili metodu koja daje najbolje i trajne rezultate bez neugodnih nuspojava. Možemo konačno reći da smo pobijedili neželjene dlake, pogotovo s razvojem najnovijih tehnologija za uklanjanje dlaka.
Dlaka se razvija iz posebnih matičnih stanica koje se nalaze u korijenu dlake. Samo uništenjem matičnih stanica koje se nalaze u korijenu dlake možemo spriječiti rast dlaka. Postoje dvije vrste dlaka: velus i terminalne dlake. Velus dlake su tanke, nježne i svijetloplave dlake s kojima se rađamo. Ukupan broj dlaka je određen pri porodu i ne može se nikako povećati. Dlake koje nakon tretmana uklanjanja izrastu su nezrele dlake koje tijekom života sazru, ali ne radi se o rastu novih dlaka. Brijanje ne povećava ukupan broj dlaka nego jača dlake i ubrzava njihovo sazrijevanje.
Tijekom života pod utjecajem spolnih hormona i drugih faktora velus dlake sazrijevaju u terminalne dlake koje su deblje i tamnocrne boje. Boja dlake ovisi o količini pigmenta melanina, što je glavni cilj laserskog uklanjanja dlaka ili IPL tretmana. Postoje dvije vrste pigmenta koje daju boju dlake: eumelanin i felamelanin. Ukoliko se nalazi više felomelanina, kao kod svijetloplave i riđe dlake, rezultat uklanjanja dlaka je loš jer ta vrsta pigmenta slabo upija lasersku zraku. Ako eumelanina ima više, rezultat uklanjanja dlaka je odličan jer ta vrsta pigmenta odlično upija lasersku zraku.
Broj i veličina dlaka ovisi o brojnim faktorima: rasa, genetika, dob, podneblje, boja kože… Za mediteransko je podneblje tipično da su dlake deblje i crne boje, dok su u sjevernijim područjima dlake svjetlije i nježnije. U mnogim obiteljima dlake se nalaze u većem broju, ili primjerice kod tamnoputih žena, a bez da se radi o bilo kakvom hormonalnom poremećaju uslijed genetskih faktora.
Dlake prolaze kroz tri faze razvoja: anagena, katagena i telogena faza. One putuju i sazrijevaju, neovisno jedna o drugoj, različitim brzinama prema površini kože. Samo za vrijeme trudnoće sve dlake imaju istu fazu rasta te je kosa najbujnija, ali nakon poroda to se gubi te kosa ispada.
Do nedavno nisu postojale neke veće razlike, ali sada možemo reći da laseri po najnovijim istraživanjima daju mnogo bolje rezultate. Uz to imaju druge prednosti, poput mnogo kraćeg trajanja tretmana, i znatno su sigurniji tretmani u odnosu na IPL uređaje.
3 mjeseca nakon tretmana epilacije
AKCIJA u Poliklinici Poliderma
HIFU Body (donji dio trbuha i jahaće hlače) + injekcija lipaze + losion Cellumorphic
Redovna cijena: 7.000 kn Cijena posebne ponude: 4.500 kn
Omogućujemo obročno plaćanje
ili nas nazovite na +38514828961